• Kontakt
 • Kurzy
 • Facebook
 • Instagram
 • YouTube
 • Již od roku 1991
  • Taneční škola
  • BESTA Chrudim
  • U Stadionu 756, 53703 Chrudim 3
  • CZECH REPUBLIC

  Když ženy tančí…

  Tradice „ženských tanců“ započala v Bestě rokem 2004. Vše se vyvinulo jistou náhodou, která však byla ve své nevinnosti veskrze inspirující a vedoucí nás jednoznačně k záměru, jehož výsledkem je nepřeberné množství nádherných nejen tanečních zážitků, spojených s přátelstvím mnoha dívek, žen a dam, scházejících se dodnes jedenkrát týdně na hodinku, aby si užily tanec, své kamarádky a báječnou atmosféru se vším všudy.

  Pochopitelně složení téhle tancechtivé party se během let – tak jak šel život, měnilo. Některé tanečnice „si odskočily“ na mateřskou, aby se později opět vrátily, některé odvál život k jiné, časově náročnější profesi či do jiného města, nové tanečnice zase přicházely a bohužel nám i jedna z nejmilejších kamarádek odešla, aniž by tomu kdokoliv mohl zabránit. Dodnes je ale součástí každého našeho tance a prožitku soutěžní skupiny žen.

  Jak to tedy vlastně vše začalo? Maminka jedné z malých tanečnic dětské párové třídy mě požádala o pomoc pro svoji skupinu kamarádek, ve smyslu vytvoření a natrénování choreografie pro jejich podzimní ples právě v r. 2004. Vystoupení v rytmu samby se jim tehdy moc povedlo a skupinka vyjádřila přání v tanečních lekcích pokračovat. Nutno dodat, že se jednalo o velmi nadšenou a energickou skupinu žen, které se jednoduše nedalo nic odmítnout, a tak slovo dalo slovo a od ledna 2005 jsme vypsali první kurz „Tanečních lekcí pro ženy“. Zájemkyně se ozvaly, přišel jich dostatek a kurz tudíž započal. Na programu byly především latinsko-americké tance, což platí i v současné době, ale pravdou je, že si repertoár nezřídka zpestřujeme i tanci standardními, latino či country a občas chuťovkami, jako např. Sirtaki nebo Charleston. A jak říkáme: „vše s citem a každý podle svých možností“.

  Ženy se rok od roku citelně zdokonalovaly. Navrhla jsem jim, zda by nechtěly své umění předvést veřejně – v rámci programu Dne otevřených dveří Besty, kde na závěr školního roku vždy vystupují všichni žáci. Psal se rok 2008 a mezi ženami se zatím našla jen malá skupinka odvážnějších, ale většina si ještě netroufla, takže jsme tento nápad nechaly společně ještě „odležet“.

  Zlom nastal v následném roce. Do výuky jsme si zařadily Paso doble, pro ženy v drtivé většině zcela nový tanec, který je naprosto uchvátil a excelentně ho zvládly. K velkému rozhodnutí nebylo daleko: „Pořídíme si kostým a vystoupíme!“ Na Dni otevřených dveří 2009 tedy měly veleúspěšnou premiéru. Tančily v dlouhých černých a červených sukních, černé „vršky“ doladila každá dle sebe a zdobení obstaraly rudé růže ve vlasech a v dekoltu. Tehdy to byl první taneční kostým, který pro nás ušila Zdena Vaňkátová Chalupová, mimochodem členka té úplně první „sambové“ skupiny, které se v r. 2004 nedalo odolat.

  Další významná premiéra na sebe nenechala dlouho čekat. V r. 2010 se ženy přihlásily na svoji první soutěž právě s formací „Paso doble“. A nezůstalo u soutěže jediné. Během dubna a května 2010 ženy absolvovaly celkem čtyři starty (v CDO a v SUT). Byly bronzové i zlaté a především šťastné! Energie na tanečním parketu z nich doslova sršela a člověk si jejich vystoupení opravdu mohl užívat. Kuriózní bylo, že soutěžní řád ve Svazu učitelů tance (SUT) v té době ještě nedisponoval seniorskou věkovou kategorií, tudíž naše ženy bojovaly v kategorii mládeže od 15 let. Věkový průměr měly pochopitelně podstatně vyšší, ovšem z míry je to nijak nevyvedlo. Naopak. Získaly pro sebe přízeň mnoha diváků i poroty.

  Rok 2011 byl z těch, na které se opravdu nezapomíná. Celá Besta tehdy měla obrovské množství startů na soutěžích a nasbírala obrovské množství úžasných zážitků. Ženy nevyjímaje. Ty měly celkem 9 startů ve třech tanečních organizacích. V Czech Dance Organization (CDO) a v SUT tančily svoji novou choreografii s názvem Latino „baby“. SUT stále ještě tehdy nezavedl „seniory“ a v show dance tedy ženy opět excelovaly v mládeži. A to doslova. Na květnovém Mistrovství ČR totiž obsadily 6. místo ve finále! Zároveň si náš vyzrálý dámský kolektiv odvezl z této soutěže nesmrtelnou hlášku: „Až Ti bude padesát, taky budeš ve finále!“, což při vyhlašování postupujících ze semifinále pronesl jeden ze zklamaných soupeřů. Ženy to s nadhledem a humorem sobě vlastním „vzaly“ a vydaly se neohroženě na cestu k dalším metám! Poprvé v tomto roce naše taneční škola nastoupila do seriálu soutěží Taneční skupina roku (TSR), ve kterém ženy tančily dvě formace. Aktuální Latino „baby“  – mix samby, čači a rumby, ale i loňské „Paso doble“. Obě byly zařazené v jedné disciplíně „Latina“ a zvláště na MČR byly naše tanečnice obdivuhodné nejen z hlediska samotného výkonu na parketu, ale také z hlediska absolutně nejrychlejšího provedení převléknutí z jednoho do druhého kostýmu, jaké jsem snad kdy viděla. Cinkot na krku byl zasloužený.

  TSR našim ženám učarovala a v dalším roce zde opět slavily úspěch. Tentokrát v ktg. Národní a historické tance předvedly „Dámy z Charlestonu“ v charakteristických černobílých třásňových šatech a poprvé v tanečních botkách na elegantně úzkém, vysokém podpatku. Vše doladily „dobovými“ účesy a v tom nejlepším slova smyslu „rozsvíceným“ výrazem, který se už pomalu stával jejich značkou. Byly nádherné a splnily si sen – dostat se do televizního výběru vítězů TSR 2012.

  Šťastné číslo „13“ se určitě Bestě povedlo. Dospělačky se v polských Mikolajkách staly vicemistry světa v jazzdance formacích a všichni jsme to v prosinci ohromně prožívali, stejně tak, jako předcházející velmi úspěšné nominační soutěže už na jaře 2013. Ženy velmi úspěšně prezentovaly, tentokrát ovšem pouze v rámci TSR, formaci „Los Babos Tequilos“, složenou ze samby, merenge a jivu. Zářily v barvách žlutého, červeného a oranžového lemování bohatých kanýrů na nohavicích a kolem živůtku černých kostýmů. Opět nesměly chybět květiny a doslova smršť energie.

  Rok 2014 byl pro ženy ve znamení TSR, CDO i SUT. Novou formaci v rytmu čači s jemně jazzovým nádechem v jasně červených třásňových kostýmech a s názvem „My Sweet Seniorita“ tančily v prvních dvou organizacích. SUT byl tentokrát ve znamení dvou formací. „Los Babos Tequilos“ a „Dámy z Charlestonu“, v tomto roce již ve věková kategorii seniorů. Naprosto dokonalým završením sezóny bylo probojování se obou choreografií do finále MČR na „plesovkách“ v Chrudimi a získání stříbra a též bronzu v rámci ČR. Bylo to moc fajn i z hlediska toho, že při dopolední prostorové zkoušce nám zvukař sice zcela nechtěně a omylem poměrně vydatně zrychlil charlestonový hudební doprovod, což ženy přivedlo na pokraj veškerých sil, ovšem zkoušku tohoto kalibru vydržely a následně si snad i díky tomu už všechny své vstupy vychutnávaly v naprosté a nefalšované pohodě.

  Nová formace následného roku se nesla ve znamení velmi dámského podání mixu samby a čači s názvem „Iris Ladies“. Ženskou eleganci podtrhovaly i klobouky se širokou krempou a černo-bílo-růžová barevná kombinace ve spojení s lichotivou siluetou kostýmu. Vše korunoval zisk mistrovského titulu v disciplíně Show latina dospělých na květnovém MČR TSR 2015 v Praze. V Chrudimi na MČR seniorských plesových formacích vynesla loňská „Sweet Seniorita“ umístění v semifinále.

  „Iris Ladies“ zaznamenala obrovský úspěch i v r. 2016 v podobě dalšího titulu Mistra ČR na MČR SUT plesových formací seniorů v Chrudimi. V roce 2017 jsme si s ženami tak trochu od soutěží odpočinuly a zúčastnily jsme se pouze nově vzniklé soutěže CDT se stejnou formací. Novou choreografii jsme připravily pro rok 2018 a nazvaly jsme ji „JennyŽeny“ Jednalo se o mix čači, samby, bolera a rumby a opět jsme oblékly černý kostým, tentokrát s nápadnou krajkovou bílou aplikací, zdobenou kameny. S touto jsme absolvovaly zatím poslední naši soutěž. Bylo to MČR SUT 5. května 2018, kde se opět podařilo získat titul Mistra ČR.

  Rok 2018 byl tedy zatím posledním naším soutěžním, ale zároveň prvním, kdy na Dni otevřených dveří tančily nejen ženy ze soutěžní složky, ale i jejich kolegyně z čistě hobby dámské skupiny. I ty si dodaly odvahy a naprosto excelentně předvedly latinský mix vycházející ze sestav kurzu. Vystoupení při stejné příležitosti o rok později, v r. 2019 bylo jedinečné tím, že společně zatančily ženy začínající, pokročilé i soutěžní a ještě se k nim přidaly některé dívky ze třídy „dospělaček“. Předvedení bachaty a jivu mělo ohromnou sílu a diváci se nezdráhali doprovázet ho tleskáním do rytmu. Jakoby si již zkoušeli to, co „vypuklo“ na samotný závěr Dne otevřených dveří 2019. Byl to společný tanec žáků z přípravky, soutěžních tříd dětí, juniorů, dospělých a samozřejmě i žen. O choreografii a její postupný nácvik se postarala Klára Nováková. Ve finále to byly čtyři minuty společné přátelské energie všech milovníků tance bez rozdílu věku a výkonnosti. Pro rodiče, prarodiče, přátele, fanoušky Besty i pro tanečníky samotné obrovský příval těch nejkrásnějších emocí.

  Nezbývá, než dodat, že si všichni přejeme, abychom mohli znovu společně zažívat nádherné okamžiky na tanečním parketu při tréninku, soutěžích, vystoupeních, na soustředění či při zkouškách kostýmů. Ženy už se obzvláště těší, neboť choreografii „Queen´s Gambit“, kterou mají již kompletně připravenou, tančí v historicky premiérovém obsazení, kdy se členem týmu stal i jeden odvážný muž!