• Kontakt
 • Kurzy
 • Facebook
 • Instagram
 • YouTube
 • Již od roku 1991
  • Taneční škola
  • BESTA Chrudim
  • U Stadionu 756, 53703 Chrudim 3
  • CZECH REPUBLIC

  Dance world cup 2019

  Spojit tancování s poznáváním světa byl vždy náš sen a díky této soutěži se to alespoň zlomku našich tanečníků podařilo!

  Dance world cup 2019 byl jednoznačně soutěží, kterou chce každý tanečník zažít. Vysoká úroveň soutěžících, skvělá práce organizátorů i možnost poznat jednu z nejkrásnějších zemí světa byl neopakovatelný zážitek. Světové finále se odehrálo v portugalském historickém městě Braga, které přívítalo více než 6000 tanečníků z 51 zemí světa, kteří se kvalifikovali z národních kol. Náš tým reprezentovalo v Braze celkem 11 chrudimských tanečníků v 10 vystoupeních. Celá soutěž trvala 8 dní a my jsme se účastnili 6 z nich. O skvělé organizaci vypovídala všudepřítomná jména tanečníků, vstup do backstage pouze pro tanečníky a trenéry, tisíce dobrovolníků pomáhajících zajistit hladký průběh soutěže, zázemí haly i atmosféra a úroveň na obou parketech.

  První den soutěže vyzkoušel parket jediný zástupce dětské kategorie z našeho klubu Radek Loukota. Díky tomu, že jeho kategorie startovala hned první den celého klání, měl Radek možnost zažít průvod, kdy se všichni přítomní tanečníci vydají na téměř dvouhodinovou procházkou historickým centrem města. Všichni tanečníci jsou rozdělení do jednotlivých skupin dle svých národů a oděni do národních souprav či zabaleni do vlajek společně reprezentují svoji zemi. Průvod má skvělou atmosféru, kdy se tanečníci vidí i mimo parket a sbírají další společné zážitky.

  V následujících dnech postupně dorazily i tanečnice juniorské a dospělé věkové kategorie. Cestování do Portugalska jim přineslo další zkušenosti, ať už se to týká létání všeobecně, přestupů v cizích zemích nebo připomenutí toho, jak je důležité fungovat společně.

  Během soutěžních dní se každý z tanečníků plně soustředil na svůj výkon, ale mimo ně bylo možné poznávat nejen Bragu, ale i Porto, které bylo vzdálené přibližně hodinu cesty a některým se dokonce podařilo navštívit i Lisabon. Všechna města byla krásná a měla skvělou atmosféru. Ačkoliv byl oceán ledový i v termínu soutěže, která se odehrála na přelomu června a července pár odvážlivců neodolalo a možnost se vykoupat a poležet na větrné pláži využilo. K Portugalsku celkově patří skvělá atmosféra, výborné jídlo, historické tramvaje i mini uličky plné krásných staveb, které jsme měli možnost prohlídnout si zblízka.

  Samotná soutěž probíhala v ohromném areálu Forum Braga, které je speciálně postavené pro události sportovně kulturního charakteru. Vzhledem k vysokému počtu tanečníků byla soutěž rozdělena na dva parkety. Menší z nich s názvem Blue Theatre hostil sóla a dua, větší prostor neboli Arena byl věnován malým skupinám a velkým formacím. Všechny kategorie byly tančeny pouze jednokolově, ačkoliv většina z nich měla kolem 20 startovních jednotek (některé více a pouze dětská chlapecká sóla měla méně), bylo to možné díky bodovému hodnocení, který každý porotce odeslal do systému ihned po odtančení jednotlivého vystoupení. Všechny choreografie jsou na této akci uváděny pouze pod startovním číslem a názvem vystoupení – zemi, taneční klub a jména jednotlivých tanečníků si mohou diváci dohledat v programu, který byl k zakoupení na místě a obsahoval více než 150 stran. Obsahem nebyly jen jednotlivé kategorie a jejich účastníci, ale také medailonky porotců, nejlepší tanečníci předchozích ročníků, úvodní slovo ředitele soutěže i starosty Bragy, žebříček nejlepších států předchozích ročníků, speciální ceny a pozvánka na příští rok.

  Všechna naše vystoupení skončila v první polovině startovního pole své kategorie a získala vysoké bodové ohodnocení, což nám v konkurenci tanečníků z celého světa, tanečních konzervatoří a profesionálních tanečních škol pracujících pouze s tanečníky, kteří prošli konkurzem a věnují se tanci každý den, udělalo ohromnou radost. V juniorské věkové kategorii největší úspěch zaznamenala Patricie Šťovíčková, která skončila na 8. místě a získala téměř 92 v kategorii jazz dance sola ženy do 17 let. V dospělé věkové kategorii jsme měly obrovské úspěchy hned dva. Prvním z nich bylo 4. místo malé skupiny jazzu Love so soft, která skončila těsně pod stupni vítězů a do Čech se vrátila s pomyslnou bramborovou medailí. Skutečnou medaili si přivezla naše sólistka Ilona Sedláčková, která startovala v kategorii jazz dance sola od 17 do 25 let. Po vyhlášení tohoto výsledku přišla ohromná radost a byla to perfektní odměna za celou sezónu.

  Obrovské poděkování patří rodičům, kteří celou akci podpořili, tanečníků nejen za jejich výkony, ale za vše, co jsme mohli během pobytu zažít a společně či v menších skupinkách poznat. Především děkujeme za to, že jsme mohli být součástí. Před odjezdem do Portugalska nás ani ve snu nenapadlo o jakou kvalitu se po všech stránkách bude jednat a ačkoliv to byla organizačně i jakkoliv jinak zatím nejnáročnější soutěž ze všech – stálo to za to!! Děkujeme!